Athletics & Activities

Athletics

Activities

Club and/or Organization Sponsor(s) Sponsor Location Meeting Date/Time
 Academic Team  Mark Reddy   Room 115
 Band  Jeff Rutherford   Band Room 101 Assigned Class
 Concert Choir  Jason Largent   Choir Room 102 Assigned Class
 Debate Team  NOT FILLED
 DECA  Elizabeth Hunter  Room 200 or
 Marketing Office
Monthly Meetings Vary, Room 200
 Dramatics  Jeff Rutherford & 
 Jason Largent
  Rooms 101, 102
 FBLA (Future Business
 Leaders of America)
 Carrie Boswell &
 Michael Onda
 Rooms 108, 124 Meets Monthly during Activity Period, Room 108
 FCCLA (Family, Career,
 Community Leaders of
 America)
 Heather Powers & 
 Emily Barnes
 Rooms 107, 104,
 110
Activity Period
Room 107
(caps at 80 students)
 FFA (Future Farmers of
 America)
 Eric McLaughlin,  
 Crystal Duvall &
 Ginger Anderson
  Room 123
 Flag & Rifle Corps  Jeff Rutherford   Band Room 101 Assigned Class
 Forensics Team  NOT FILLED
 French Club  Mark Reddy   Room 115
 Future Educators of
 America
 Kristin Riggleman   Room 110
 HOSA
 (Health Occupations)
 Cindy Forse   Room 109 3rd Tuesday of the Month at 2:45 in the Cafeteria (except November & March - 2nd Tuesday); Meet during Activity Period for service projects and other activities
 Interact Club  Sharon Sweet   Room 205 Meets during Activity Period
 Key Club  Kathy Coffelt & 
 Barbara Devers
  Room 217 1st Thursday of the Month at 7:00 p.m. in the Cafeteria
 Latin Club  Sam Powell
  Room 121
 Leo Club  Mark Pennypacker   Room 222
 Literary Club
 (School Literary Magazine,
 Afterwords)
 Rhonda Lancaster  Room 325 Part of Creative Writing Class;
Meets during Activity Period;
All students are welcome to submit written and artistic pieces for consideration
 NAHS (National Art Honors
 Society)
 Danielle Snapp    Room 103
 NHS
 (National Honor Society)
 Luis Parada   Room 229 1st Tuesday of the Month at 2:45 in the Cafeteria unless otherwise notified; Students must apply for membership
 National Technical Honor
 Society
 Cindy Forse   Room 109
 SCA  Teresa Haskiell & 
 Leanne Leonard
 Rooms 230 and 
 227
Meet in auditorium; Dates vary during the last week of the month, 1:05-1:30; Officers meet in room 227 as needed, day & time vary
 Science Club  NOT ACTIVE
 Spanish Club  Tracy Tanger   Room 120
 TSA
 (Tech Student Association)
 Kristin Guthrie   Room 128 2nd Tuesday of the Month
at 2:40 pm
AND Activity Period for members only
 Varsity Club  Brian Sullivan
  Mod 2 Meeting times vary
 Woodbine (Yearbook)  Tiffany Gesford   Room 322  Assigned Class
 Wood Post  NOT ACTIVE
   
Classes Sponsor(s)
 Senior Class  Leanne Leonard &
 Tracy Tanger
 Rooms 230 and
 120
Officer meeting dates vary
 Junior Class  Victoria Woodson &  Whitney Painter   Room 209 3rd Monday of the Month - All Juniors Welcome
 Sophomore Class  Karen Contreras &
 Adrienne Patrick
  Rooms 313, 203
 Freshman Class  Susan Grove &
 Vikki Davis
  Rooms 219, 116
   
Nonschool Sponsored Groups Sponsor(s)
 FCA (Fellowship of
 Christian Athletes)
 Mike Onda
  Room 124
 Young Democrats  Jim Lancaster   Room 315
 Young Republicans  Mark Pennypacker   Room 222

Website by SchoolMessenger Presence. © 2018 West Corporation. All rights reserved.